::  O društvu ::  Obvestila ::  Mediji
 
 
 
ESID 2016

Strategija za varnost otrok z alegijskimi boleznimi

Spoštovani,

s trenutno zakonodajo in obstoječimi priporočili, ki so na voljo v Sloveniji, do sedaj ni bila celostno opredeljena skrb za otroka z alergijskimi boleznimi v organiziranem varstvu, torej po šolah in vrtcih. Otrokom z alergijskimi boleznimi je potrebno zagotoviti varno okolje brez alergenov, ob poslabšanju hudih alergijskih bolezni npr. pojavu anafilaksije ali poslabšanju astme pa potrebujejo otroci v svoji bližini osebe, ki jim bodo sposobni prepoznati znake alergijske bolezni ter hitro vešči pomagati z ukrepi in zdravili za zdravljenje alergijskih bolezni. Pripravili smo predlog ureditve pogojev bivanja otrok z alergijskimi boleznimi v organiziranem varstvu tako imenovano »STRATEGIJO ZA VARNOST otrok z alergijskimi boleznimi v organiziranem varstvu 2016–2020«, za katerega menimo, lahko bil tudi izhodišče za sprejem oziroma dopolnitev zakonodaje,  po predhodni uskladitvi s pristojnimi institucijami.

Osredotočali smo se na otroke z anafilaksijo in astmo, omenili pa smo tudi ukrepe koristne otrokom z drugimi alergijskimi boleznimi kot sta npr. alergijski rinitis in atopijski dermatitis. Predlog smo napisali v decembru 2015 po priporočilu EAACI (European Academy of Allergy and Clinical Immunology) in po obstoječih modelih iz tujine (Velike Britanije, ZDA in Kanade). Pri sestavi predloga STRATEGIJA ZA VARNOST otrok z alergijskimi boleznimi v organiziranem varstvu 2016–2020 smo upoštevali:

1. dejanske epidemiološke podatke iz Slovenije kot so npr. da so v zadnjih letih najpogostejši vzrok anafilaksije pri otrocih prehranski alergeni, in sicer arašidi, ki jim sledijo drevesni oreščki;  da se - tudi prve -anafilaksije otrokom dogajajo po vrtcih in šolah; da izobraževanje o anafilaksiji skrbnikov otrok in tudi otrok samih pripomore k večji sposobnosti prepoznave anafiksije in ukrepanja ob njej;

2. različne vzroke nastanka anafilaksij zaradi prehranskih alergenov, odstopanja od želenih preventivnih ukrepov, odstopanja od želenih ukrepov ob anafilaksiji ali poslabšanju astme iz vsakdanje prakse

3. izkušnje udeležencev (staršev, drugih svojcev, otrok, zaposlenih v šolah in vrtcih) izobraževanj »Ukrepanje ob anafilaksiji pri otroku in mladostniku«

 Strategija za varnost otrok z alergijskimi boleznimi v organiziranem varstvu 2016-2020

»STRATEGIJO ZA VARNOST otrok z alergijskimi boleznimi v organiziranem varstvu 2016–2020« smo pripravili pediatri, dietetiki in medicinske sestre z dodatnimi znanji iz alergologije in pulmologije v sodelovanju s starši alergikov, zaposlenimi v šolah, s psihologi in internisti.  Veseli pa bi bili odziva vseh Vas, ki veste, kaj pomeni skrb za otroka z alergijsko boleznijo v praksi, dobrodošli so odzivi tako otrok kot odraslih, bodisi svojcev, bodisi zaposlenih v vrtcih ali šolah. Vaše sugestije lahko posredujete na .


 

 
© 2012 Društvo za pomoč otrokom z imunskimi boleznimi. Vse pravice pridržane.

Stran poganjaEASYWEB